Styl dekoracji „vintage” jest jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach. Polega ona na wykorzystaniu klasycznych i antycznych technik, wzorów i przedmiotów, aby nadać naszym wnętrzom wygląd retro. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie elementy, aby nie wyglądać staro lub duszno.

Jeśli chcesz urządzić swój dom w stylu vintage, oto kilka wskazówek, jak znaleźć elementy, które wniosą do niego charakterystyczną osobowość lat sześćdziesiątych.

Stare meble

Jeśli znajdziesz stary mebel wykonany z drewna, nie spuszczaj go z oka! Pozostawienie go w takim stanie, w jakim jest, może nadać mu charakter retro, jakiego szukasz, bez względu na to, czy ma kilka zadrapań lub pęknięć. Jeśli jest bardzo zniszczony, można go odrestaurować w takim stopniu, w jakim jest to konieczne, ale należy się upewnić, że nie straci on swojej istoty.

Zagospodarowanie miejsc narożnych

Aby w domu panowała atmosfera vintage, ważne są meble i przedmioty z epoki. Nie należy jednak zapominać o drobnych szczegółach. Umieszczenie klasycznych przedmiotów w zakamarkach, takich jak lampa do czytania, stworzy punkty centralne, które podkreślą zamierzony wygląd. Im bardziej kultowy i wyjątkowy przedmiot, tym więcej osobowości będzie wnosił.

Nie zapominaj o nowoczesności

Kluczem do sukcesu jest równowaga między starym i nowym. Jeśli chcesz zachować urok podłogi, możesz zastosować płytki, ale nie oznacza to, że nie możesz połączyć jej z bardziej nowoczesnymi meblami.

Dobrym pomysłem są urządzenia retro, inspirowane poprzednimi dekadami, takimi jak lata 50. i 60. ubiegłego wieku, ale wyprodukowane niedawno. Innym miejscem, w którym można zastosować tego typu połączenie, jest łazienka. Użyj nowego zlewu, ale połącz go z zabytkowymi instalacjami hydraulicznymi.

Drukowane wzory

Jest to jeden z trendów, który coraz bardziej zyskuje na sile i zdecydowanie nie można go pominąć. Można go stosować między innymi w tapetach, poduszkach, dywanach, zasłonach. Istnieje wiele opcji, ale z tego samego powodu należy uważać, aby używać ich oszczędnie. Jeśli chodzi o wzory, można zdecydować się na klasyczne wzory, figury geometryczne, kwiaty lub bardziej abstrakcyjne motywy.

Klasyczna tapicerka

Technika capitonné jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych technik tapicerskich ubiegłego wieku. Polega na wykonaniu geometrycznego wzoru na tkaninie i tapicerce mebla oraz umocowaniu go za pomocą guzików. Główne cechy charakterystyczne to tekstura i uczucie ulgi, jakie dają.

Najpopularniejszymi obiektami, w których można ją znaleźć, są fotele i krzesła. Istnieje wiele sposobów na dodanie stylu vintage do pokoju lub całego domu, ale warto pamiętać o kilku wskazówkach. Jest tak wiele szczegółów, które można uwzględnić, aby nadać pomieszczeniu osobowość i sprawić, że poczujesz się, jakbyś cofnął się o kilka dekad.