W świecie budownictwa istnieje wiele różnych narzędzi, które pozwalają nam wykonywać różne ważne zadania ułatwiające ten proces. Jednym z nich, i być może jednym z najważniejszych jest poziomica. Czy wiesz, co to jest poziomica i jak działa? Jeśli nie wiesz, w tym artykule będziemy wyjaśniać każdą z danych, które musisz znać, aby zrozumieć, jak działają i jakie jest ich znaczenie w rozwoju konstrukcji.

Co to jest poziomica?

Poziomica to w zasadzie przyrząd pomiarowy, którego główną funkcją jest określenie poziomości lub pionowości elementu lub konstrukcji. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi działania, który ułatwia sprawdzenie, czy powierzchnia, na której znajduje się przyrząd, jest prosta czy nachylona.

Istnieją różne rodzaje poziomic, które często wykorzystywane są m.in. przez geodetów, stolarzy, murarzy, kowali, fotografów. Jest to również bardzo przydatne narzędzie w budownictwie ogólnie, a nawet w malowaniu, ponieważ perspektywa tworzy błędy. Do czego dokładnie używa się poziomicy? Fachowe informacje w linku: https://www.skandynawski.pl/poziomica-bez-niej-budowa-sie-nie-uda

Kto wynalazł poziomicę?

Nikt nie wie, jak stare są naprawdę poziomice. Wiadomo jednak, że Rzymianie używali zbiorników wypełnionych wodą jako prymitywnych poziomic podczas budowy swoich słynnych akweduktów.

Badając stan powierzchni wody w zbiornikach, Rzymianie byli w stanie określić, czy podstawa była całkowicie płaska, czy też ustawiona pod kątem.

Aby znaleźć bardziej nowoczesne narzędzie, musimy cofnąć się do 1661 roku, kiedy to francuski naukowiec Melchisedech Thévenot wynalazł nowoczesną poziomicę. Choć zanim wynalazek stał się powszechny, trzeba było poczekać aż do XVIII wieku.

Jednak przez długi czas wielu budowniczych preferowało stare butelki z wodą i używało ich jako rodzaj poziomicy. Obecnie poziomice nie zawierają wody, lecz alkohol lub olej. Narzędzie to składa się z profilu, libelli poziomej, jednej lub dwóch libelli pionowych oraz korków. Istnieją poziomice do różnych celów, od budowy schodów i układania rur, po układanie płytek i sprawdzanie, czy linia jest prosta.

Jak działa poziomica?

Poziomica składa się głównie z małej szklanej rurki lub fiolki zawierającej alkohol z małą bańką zamkniętą wewnątrz. Górna część fiolki lub tuby jest lekko wygięta w łuk, tak że gdy płaska powierzchnia pod fiolką lub poziomicą jest absolutnie pozioma, bańka zatrzyma się dokładnie w środku tuby lub fiolki. Zazwyczaj jest to oznaczone liniami prowadzącymi, aby łatwiej było to dostrzec. Dokładność poziomicy zależy od krzywizny górnej części fiolki lub szklanej rurki. Im „bardziej płaska” będzie, tym większa będzie jej czułość, a co za tym idzie – większa dokładność instrumentu.