Sen to jedna z najważniejszych czynności – to właśnie podczas snu nasz organizm się regeneruje, a my zbieramy siły na kolejne dni pełne wyzwań i wrażeń. Jak w odpowiedni sposób dobrać materac tak, by poprawić komfort snu? Na rynku rządzą głównie dwa rodzaje: materace piankowe oraz materace lateksowe? Które wybrać?

Materac piankowy czy lateksowy?

Dobry sen to długi sen. Ale dobry sen to też dobry materac! Przez długi czas „na topie” były materace piankowe, jednak z czasem sytuacja ta uległa zmianie – klienci częściej zaczęli sięgać po materace lateksowe, odznaczające się dodatkowymi cechami. Obecnie można zaobserwować powrót do „pianek”, które znacznie różnią się do ich wcześniejszych wersji. Pojawia się więc pytanie – czym różnią się elementy wykonane z poszczególnych materiałów?

Materac lateksowy – cechy

Materac lateksowy to opcja, która dobrze sprawdzi się w sypialni alergików. Wszystko za sprawą „obojętności” na roztocza, co znacznie zmniejsza ryzyko uaktywnienia się alergii. Wspomniany materiał odznacza się także możliwością indywidualnych preferencji poprzez odpowiednie przystosowanie się do ciała pod wpływem nacisku. Wszystko to sprawia, że kręgosłup jest utrzymywany w optymalnej pozycji, co wpływa na poprawę jakości snu.

Materac piankowy – cechy, rodzaje

Tuż obok lateksu coraz popularniejsze stają się materace piankowe, które – jak już wspomnieliśmy – stanowią „lepszą wersją siebie”. Swoje piętno odcisnęły w tym przypadku nowoczesne technologie; w połączeniu z ekologią, a przede wszystkim z odpowiednim wpasowaniem się w potrzeby klientów sprawiły, że w sklepach pojawiło się mnóstwo nowych propozycji z pianką właśnie w roli głównej.

Wyróżniamy m.in. pianki termoelastyczne, pozwalające na odpowiednie przystosowanie materiału do sylwetki osoby korzystającej z materaca. Pod wpływem nacisku i temperatury piana przystosowuje się do kształtu kręgosłupa, dbając o jego wygodne ułożenie. Pianka wysokoelastyczna z kolei odznacza się nie tylko komfortem, ale też wytrzymałością – dzięki swojej strukturze może bowiem służyć przez wiele lat!

Który materac wybrać?

Jak widać, każdy materac posiada wiele cech wpływających na jakość snu. Decyzję o tym, czy wybrać materace lateksowe, czy może piankowe, podejmijmy najlepiej po konsultacji ze znajomymi korzystającymi z takich rozwiązań, lub poprośmy o pomoc pracowników sklepu, w którym planujemy zakup.