Truskawki na balkonie, to świetny pomysł. Nie tylko pięknie wyglądają, zdobią nasz balkon, ale też świetnie smakują. Jeśli pamiętasz o kilku zasadach będą zdobiły twój balkon od kwietnia do września. Pierwszym krokiem jest wybór sadzonek. Muszą to być dobrej jakości truskawki pnące.

Truskawki na balkonie? To możliwe!

Najlepiej dwukrotnie owocujące – co oznacza, że będą owocowały od maja do września, a nawet października. Ziemia do truskawek powinna być żyzna, ale też piaszczysta z możliwością obsychania. Także najlepiej dodać do niej trochę piasku i hydro żelu. Po posadzeniu sadzonek wystarczy je regularnie podlewać, dwa do trzech razy na sezon nawieźć i cieszyć się pysznymi, naturalnymi owocami przez wiele miesięcy. Jedyne problemy jakie mogą wystąpić to mszyce i pleśń. Jeśli zobaczymy na naszych sadzonkach małe owady w postaci kępek, kolonii, to znaczy, że pojawiły się u was mszyce. Oczywiście możecie zakupić specjalne środki ochrony roślin wśród nich preparat na mszyce, jednak lepiej skorzystać z naturalnych sposobów.

Jednym z nich są opryski z naparu z czosnku. Wystarczy kilka ząbków czosnku pogotować chwilę w wodzie. Odsączony napar zlać do spryskiwacza i dokładnie opryskać całe rośliny. Szczególnie w ulubionych przez mszyce miejscach, czyli na młodych listkach obficie spryskaj wszystko własnoręcznie przygotowanym preparatem. Mszyce skutecznie zostaną zniechęcone zapachem czosnku i tak szybko nie powrócą. Warto powtarzać oprysk kilka razy na sezon, a po wystąpieniu mszyc w tygodniowych odstępach.

Kolejnym problemem jest pleśń w postaci charakterystycznego białego nalotu. Jeśli tylko go dostrzeżesz, a dzieje się to dosyć często natychmiast popryskaj newralgiczne miejsca przygotowanym przez siebie preparatem. Woda drożdże i odrobina cukry, by je pożywić, to idealne mieszanka anty pleśniowa. Wystarczy popryskać truskawki drożdżową miksturą, a drożdże ( które też są grzybami) wyprą kolonie innych grzybów. Kolonie nieszkodliwych drożdży zdominują kolonie innych grzybów i poradzisz sobie z pleśnią raz na zawsze. Powtórz oprysk kilka razy, najlepiej w odstępach tygodniowych.

Podsumowanie – truskawki na balkonie

Dawanie dzieciom własnoręcznie wyhodowanych truskawek z balkony, to piękna sprawa. Codziennie czekają aż nowe owoce dojrzeją i zajadają się nimi. Serdecznie polecam ten sposób wszystkim pasjonatom ogrodnictwa.